Danimarka Kültürel, Spor ve Konferans Vizesi

Danimarka Kültürel, Spor ve Konferans vizesi için başvuru sahibinin hazırlaması gereken evraklar aşağıda sunulmuştur. Danimarka Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde ek evrak talep edebilmektedir.

1. Vize başvuru formu. Eksiksiz olarak doldurulmuş, imzalanmış ve tarihli vize başvuru formu

2. Pasaport. Seyahat sonrası için en az 3 ay geçerliliği olan 2 adet boş sayfası bulunan pasaport. Pasaport fotokopisi: Varsa eski pasaportlar ve işlem görmüş tüm sayfaların A4 boyutlu fotokopileri.

3. Fotoğraf. 3.5 x 4.5 cm. ölçülerinde arka fonu beyaz, güncel 6 aydan eski olmayan 2 adet biyometrik fotoğraf. Fotoğrafta başvuru sahibinin yüzü, çenesi, alnı, burnu, gözleri, kaşları ve ağzı net bir şekilde gözükmelidir.

4. Davetiye. Kültürel ziyaretler ve konferanslar için organizatör tarafından gönderilen davetiye veya kültürel etkinliği sağlayan kurumdan sözleşme ya da yaratıcı çalışma davetiyesi.

  • Spor etkinlikleri için; spor kulübünden veya spor federasyonundan gönderilen davetiye veya spor etkinliğini katılımı onaylayan akreditasyon veya spor kulübü tarafından gönderilen sertifika.

5. Tam tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. Akrabalık, yakınlık ilişkisi nüfus kayıt örneği üzerinde kanıtlanmalıdır.

6. Seyahat tarihlerini içeren Seyahat Sağlık Sigortası

7. Uçak bileti rezervasyonu. Tüm bağlantılı uçuşları gösteren veya diğer ulaşım araçları.

8. Otel rezervasyonu veya seyahat planı.

9. Geçim kaynaklarının kanıtı: Banka hesabının son 2 aylık hesap hareketleri, düzenli gelir kanıtı örneğin son üç aylık maaş bordrosu.

  • Başvuru sahibi çalışıyor ise; işvereninden izin mektubu veya izinli olduğunun onayı. İzin yazısında başvuru sahibinin şirkette ne görevle ve ne kadar süredir çalıştığı, Danimarka, Schengen ülkesini ziyaretinden sonra çalışmaya devam edeceği bilgisi eklenmelidir. Son 3 ayın maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü, işverenin faaliyet belgesi, oda sicil kaydı, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve şirket imza sirküleri.
  • Başvuru sahibi çiftçi ise; ziraat odasından çitfçi sertifikası.
  • Başvuru sahibi işveren ise; oda sicil kaydı, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi kevhası.
  • Başvuru sahibi emekli ise; emeklilik kanıtını gösterir belgeler. Emekli maaşını aldığı banka hesap hareketleri veya emeklilik belgesi.
  • Başvuru sahibi öğrenci ise; İngilizce ve orijinal öğrenci belgesi.

10 .Muvaffakatname. Başvuru sahibi eğer 18 yaşından küçükse ve tek başına seyahat ediyorsa Noterden onaylı muvaffakatname.Sadece bir ebeveyn çocuğa eşlik ediyorsa diğer ebeveynin noterden onaylı muvaffakatnamesi gerekmektedir.Bu durum eğer ebeveyn tek ebeveynse veya çocuğun velayeti varsa geçerli değildir.Eğer her iki ebeveyn de yolculuk ediyorsa muvaffakatnameye gerek yoktur

11. Sabıka kaydı. Emniyet’ten ya da E-Devlet’ten alınmış yurtdışı giriş ve çıkış sorgulaması.

Danimarka Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibinden ek evrak talep edebilmektedir.

90 güne kadar olan kısa dönem vize türleri için başvuru sahibinin ikamet edeceği özel yeri yoksa Danimarka’da kalmayı planladığı toplam gün sayısı kadar gündelik en az 46 euro’ya karşılık gelecek banka hesap cüzdanını sağlaması gereklidir. Davet eden kişi başvuru sahibine kalacağı yerin yanında finansal desteği de sağlıyorsa bu tutar talep edilmemektedir. Başvuru sahibi Danimarka’daki ziyareti esnasında günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar finansal belgelerini ispatlamak zorundadır. Günlük olarak 46 euro’yu karşılayacak finansal kanıt başvuru sırasında sağlanmıyorsa vizenin olumsuz olarak sonuçlanacağı anlamına gelmez.